Pentalgin dan Nurofen - keserasian, apakah perbezaannya?

Hari ini, di rak-rak farmasi boleh dihadapi dengan pelbagai ubat yang membantu dalam melawan kesakitan. Melihat pelbagai yang kaya, hampir semua orang bertanya: "Apa yang lebih baik daripada Pentalgin atau Nurofen?". Memutuskan pilihan akan membantu artikel ini.

Penerangan ubat

Untuk menjawab soalan utama, anda perlu mengetahui jenis ubat.

Pentalgin

Pentalgin adalah analgesik yang mengandungi 5 bahan aktif sekaligus. Ini dapat mengurangkan dos setiap ubat, dengan itu mengurangkan risiko kesan sampingan, serta gejala berlebihan. Ubat ini mempunyai kesan analgesik, anti-radang dan antipiretik.

Komposisi persiapan bergantung pada jenis Pentalgin:

  • Pentalgin. Dadah ini mengandungi paracetamol 0.325 g, naproxen 0.1 g, kafein anhydrous 0.05 g, drotaverine HCL 0.04 g, phenyramine maleate 0.01 g.
  • Pentalgin Plus mengandungi paracetamol 0.3 g, propifenazone 0.25 g, kafein 0.05 g, kodin fosfat 0.008 g, phenobarbital 0.01 g.
  • Pentalgin N - termasuk bahan berikut: naproxen 0.1 g, natrium metamizol 0.3 g, kafein 0.05 g, codeine 0.008 g, phenobarbital 0.1 g
  • Pentalgin-ICN terdiri daripada paracetamol 0.3 g, natrium metamizol 0.3 g, kafein 0.05 g, kodin fosfat 0.008 g, phenobarbital 0.1 g

Semua jenis Pentalgin, kecuali yang pertama, mengandungi dalam komposisinya bahan dengan kesan narkotik - codeine, oleh itu 4 jenis hanya dikeluarkan oleh preskripsi.

Apa yang diberikan oleh bahan-bahan ini?

  • Paracetamol - mengurangkan suhu, menghilangkan rasa sakit, dan juga mempunyai kesan anti-radang yang sedikit.
  • Kafein - membantu meningkatkan kesan analgesik.
  • Naproxen - NSAID yang tidak selektif mempunyai kesan terhadap rasa sakit sifat keradangan sistem muskuloskeletal.
  • Drotaverin - melegakan otot otot licin, oleh itu, menghilangkan rasa sakit yang disebabkan oleh kekejangan.
  • Pheniramine maleate adalah bahan antihistamin, berkesan dalam memerangi keradangan, serta mengurangkan risiko reaksi alahan.

Walaupun tanpa mempertimbangkan ubat lain dengan lebih terperinci, sudah mungkin untuk menjawab soalan: "Apa yang lebih kuat daripada Pentalgin atau Nurofen?". Melihat komposisi, anda segera memahami bahawa Pentalgin mempunyai kesan terapeutik yang lebih kuat.

Nurofen

Nurofen adalah ubat yang mengandungi satu bahan aktif, ibuprofen, yang tergolong dalam kumpulan farmakologi NSAID. Satu pengecualian ialah Nurofen Plus, yang, sebagai tambahan kepada ibuprofen 200 mg, mengandungi codeine 10 mg. Serta Nurofen Long, mengandungi ibuprofen dan paracetamol. Dadah, serta Pentalgin mempunyai kesan analgesik, anti-radang dan antipiretik.

Nurofen, tidak seperti Pentalgin, mempunyai pelbagai jenis pelepasan, termasuk kanak-kanak:

  • Tablet bersalut mengandungi, bergantung kepada jenis, 200-400 mg.
  • Tablet berkesan, 200 mg.
  • Gel 5%, mengandungi 1 g, 50 mg ibuprofen.
  • Bentuk pelepasan kanak-kanak dalam bentuk penggantungan dan lilin.

Sejak Nurofen mempunyai bentuk pelepasan kanak-kanak, ia dianggap lebih selamat. Selepas berunding dengan doktor, dia boleh diberikan kepada kanak-kanak dari 3 bulan, serta wanita hamil pada trimester pertama dan ke-2 dan wanita menyusu semasa tempoh laktasi. Pentalgin dilarang sama sekali untuk wanita tersebut.

Bentuk tablet Nurofen boleh diambil dari usia 12 tahun, apabila mengambil Pentalgin kerana komposisinya adalah kontraindikasi pada kanak-kanak di bawah umur 18 tahun. Selebihnya kontraindikasi untuk kedua-dua ubat adalah hampir sama.

Petunjuk dan kesan sampingan

Petunjuk untuk ubat hampir sama. Kedua-dua ubat ini menghilangkan pergigian, sakit kepala, otot dan lain-lain jenis sakit, dan juga mengurangkan suhu dan mempunyai kesan anti-radang. Satu-satunya pengecualian ialah Pentalgin, terima kasih kepada Drotaverine dalam komposisi, mengatasi kekejangan otot licin otot.

Oleh itu, ia boleh digunakan:

  • Dalam cholecystitis kronik;
  • Kolik hepatik;
  • Penyakit Gallstone.

Juga, ubat berdasarkan 5 bahan mempunyai kesan yang lebih kuat terhadap sakit. Oleh itu, jika anda memilih antara Pentalgin atau Nurofen dari sakit kepala yang kuat, terutama dengan migrain, maka jika tiada kontra, lebih baik memilih yang pertama.

Walau bagaimanapun, Nurofen lebih baik menangani keradangan tempatan dan bengkak tisu lembut dalam kecederaan dan penyakit sistem muskuloskeletal. Terutama berkesan terhadap keradangan - gel Nurofen. Pentalgin juga mempunyai kesan anti-radang, tetapi ia tidak mempunyai bentuk pembebasan ini.

Kesan sampingan dadah hampir sama. Tetapi jangan lupa bahawa Pentalgin mengandungi serta-merta daripada 5 bahan aktif, masing-masing yang boleh mempunyai kesan yang tidak diingini.

Perbandingan dadah

Sekarang kita boleh meringkaskan, ubat ini berbeza:

  • Borang pelepasan. Nurofen mempunyai lebih banyak daripada mereka, ia boleh mempunyai kesan tempatan dalam bentuk gel. Pentalgin mempunyai pelepasan pil secara eksklusif;
  • Komposisi ubat-ubatan adalah sama sekali berbeza;
  • Kecekapan. Pentalgin jauh lebih berkesan daripada Nurofen;
  • Keselamatan Dadah berasaskan ibuprofen dianggap lebih selamat.

Boleh saya ambil bersama

Perhatikan bahawa keserasian Pentalgin dan Nurofen adalah mustahil. Lagipun, kafein yang terkandung dalam Pentalgin boleh meningkatkan kesan ibuprofen, akibatnya risiko kenaikan sampingan meningkat.

Di samping itu, Nurofen tidak boleh diambil dengan NSAID lain, dan di Pentalgin, terdapat bahan seperti itu - naproxen. Interaksi mereka boleh menyebabkan risiko ulser dan pendarahan perut.

Menyimpulkan, kita boleh mengatakan bahawa Nurofen selamat, dan Pentalgin lebih berkesan. Oleh itu, pilihan ubat bergantung pada tujuan dan umur penggunaan.

Sumber:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/glycine__4429
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=80b010cc-df9b-4601-90e4-d8cd11a43524t=

Menemui pepijat? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Tempalgin, memahami tanda-tanda untuk penggunaan dadah

Nasihat: kesan santai yang pengambilan ubat diberikan sangat jelas, jadi lebih baik tidak mengambil Tempalgin jika anda mempunyai perkara-perkara penting yang dirancang untuk hari itu. Mengantuk dan ketidakupayaan untuk menumpukan perhatian kepada kes tertentu boleh menggagalkan semua rancangan.

Apa yang akan membantu Tempalgin?

Tempalgin adalah analgesik yang boleh diambil dengan sakit pada sendi, otot, sakit kepala. Ia membantu dadah dalam kesakitan yang disebabkan oleh trauma, luka bakar, dan juga dalam tempoh selepas operasi. Sering Tempalgin mengambil wanita dengan haid yang menyakitkan.

Tempalgin hanya boleh melegakan sakit gigi ringan.

Oleh kerana kesan antipiretik, ubat ini boleh digunakan sebagai cara menurunkan suhu semasa sejuk. Beliau juga dilantik sebagai sebahagian daripada terapi kompleks untuk usus renal, usus dan hati. Oleh kerana penenang yang disertakan dalam penyediaan, Tempalgin biasanya disyorkan untuk pesakit yang mengalami gangguan fungsi sistem saraf - keceriaannya yang meningkat.

Berkenaan dengan penggunaan Tempalgin untuk sakit gigi, ubat ini boleh melegakan ketidakselesaan, tetapi hanya intensiti sederhana dan rendah. Biasanya, kesakitan seperti itu boleh dihapuskan tanpa ubat, contohnya, dengan membilas mulut dengan larutan soda-saline. Dengan kesakitan yang disebabkan oleh penyakit pergigian seperti kompleks seperti pulpitis atau fluks, kesan ubat akan menjadi hampir sifar. Agar tidak berisiko untuk mengembangkan kesan sampingan, jika perlu, melegakan kesakitan yang sengit adalah lebih baik menggunakan dadah kuat seperti Ketanov, Ketorol, Ibuprofen.

Peraturan untuk mengambil Tempalgin

Ia perlu mengambil ubat penghilang rasa sakit dalam proses makan atau selepas itu, minum tablet dengan air bersih. Jus, teh, susu atau cecair lain tidak sesuai untuk ini. Ubat ini ditetapkan 1 tablet maksimum tiga kali sehari. Adalah mungkin untuk mengambil dos berganda (2 tablet), tetapi seseorang tidak boleh minum lebih daripada 6 tablet Tempalgin sehari. Penggunaan ubat penahan sakit selama lebih daripada 5 hari berturut-turut adalah dilarang.

Dos ubat untuk orang dewasa - 1 tablet tiga kali sehari.

Adakah Tempalgin Selamat?

Tidak ramai yang tahu bahawa Analgin, yang termasuk bahan aktif yang sama seperti Tempalgin, dilarang untuk dijual di beberapa negara maju, termasuk Denmark, England, dan Itali. Hakikatnya ialah natrium metamizole boleh menyebabkan reaksi alergi yang teruk seperti angioedema, kejutan anaphylactic. Di samping itu, mengambil ubat dengan metamizole untuk masa yang lama boleh menyebabkan penyakit darah yang serius - leukopenia.

Ketahui komponen mana dalam komposisi dan bagaimana cara memohon penyelesaian Oka dengan betul.

Apakah kelebihan gigi palsu yang diperbuat daripada akrilik menjadikannya begitu popular, anda boleh membaca di sini.

Memandangkan kemudaratan natrium metamizol dan hakikat bahawa Tempalgin tidak dapat melegakan kesakitan akut yang teruk, dan hanya boleh mengurangkannya, ia patut menggantikan dadah dengan yang lebih selamat. Sekiranya tiada ubat penahan sakit lain selain ubat dan sakit perlu dibuang, tidak disyorkan untuk mengambil Tempalgin untuk masa yang lama. Malah penggunaan tunggal ubat boleh menyebabkan alahan. Dan lebih-lebih lagi, anda tidak boleh menggunakan ubat untuk melegakan kesakitan dalam penyakit kronik, kerana bahaya bahan aktif disahkan oleh banyak kajian.

Antara kesan sampingan Tempalgin yang paling sering mengesan sakit kepala dan pening, "melompat" dalam tekanan darah, manifestasi kulit reaksi alergi: ruam, gatal-gatal, kemerahan. Lebih serius "ke tepi" jarang berlaku, tetapi, kemungkinan kemunculan perkembangan mereka. Ini termasuk: jaundis, halusinasi, leukopenia, thrombocytopenia, angioedema, kejutan anaphylactic, bronkospasme. Sekiranya dos ubat telah melebihi, penyakit buah pinggang seperti proteinuria, oliguria, anuria boleh berkembang. Apabila mengambil ubat, air kencing boleh berubah menjadi merah.

Tempalgin bukan sejenis dadah yang tidak berbahaya kerana kelihatannya pada mulanya.

Siapa yang tidak patut mengambil Tempalgin?

Untuk menggunakan Tempalgin mempunyai senarai kontraindikasi. Oleh kerana kesan sampingan yang tidak kurang luas, ia patut mengambilnya dengan serius dan tidak boleh mengambil satu pil ubat jika ada. Dilarang minum Tempalgin apabila:

  • tekanan darah rendah (di bawah 100 mm RS);
  • Aspirin "asma;
  • kegagalan buah pinggang dan hepatik;
  • masalah jantung;
  • kejururawatan dan penyusuan susu ibu;
  • intoleransi individu terhadap komponen dadah;
  • di bawah umur 14 tahun.

Tempalgin semasa mengandung adalah dilarang. Terutama dadah berbahaya pada awal dan lewat. Kedua-dua metamizole natrium dan tempidone dapat menembusi susu ibu, jadi tiada ubat yang diresepkan semasa menyusu.

Komposisi dan peraturan untuk penggunaan semburan Tantum Verde akan diberitahu di sini.

Pada ciri-ciri sistem pemutihan Opalescence anda boleh membaca di sini: //stopparodontoz.ru/opalescence-treswhite/.

Memilih analog Tempalgin

Di antara banyak persediaan NSAID, mudah untuk mencari analog Tempalgin mengikut petunjuk. Sudah tentu, dadah mempunyai banyak "kembar", yang mengandungi bahan aktif yang sama, tetapi mengetahui tentang ketidakamanannya, adalah lebih baik untuk mengelakkan mengambil ubat-ubatan ini.

Mengikut kekuatan tindakan dan kesaksian pengganti Tempalgin, Paracetamol dan Aspirin dapat diketahui oleh semua orang. Paracetamol boleh digunakan walaupun oleh wanita hamil, tetapi, secara semula jadi, selepas berunding dengan wanita yang memerhatikan pakar ginekologi. Aspirin, serta Tempalgin, tidak sesuai digunakan untuk kanak-kanak.

Ibuprofen dan analognya: Nurofen, MIG, Advil, Ibuprom dianggap lebih berkuasa dan selamat. Di samping itu, ubat yang dipanggil Ibuprofen dihasilkan oleh beberapa syarikat farmaseutikal. Ubat dengan ketorolak yang terdiri daripada: Ketanov, Ketofril, Dolak, Ketorol dianggap sebagai anestesi yang lebih berkesan. Persediaan dengan ketorolac mempunyai kesan antipiretik yang kurang jelas berbanding Tempalgin, tetapi keupayaan mereka untuk melegakan kesakitan adalah lebih tinggi.

Tempalgin adalah ubat OTC yang popular. Tetapi penerimaannya boleh membahayakan kesihatan anda, dan keberkesanannya lebih lemah daripada kebanyakan NSAIDs. Sekiranya ubat itu berada di kit pertolongan cemas, kami mengesyorkan mengkaji sikap anda terhadapnya dan menggantikannya dengan ubat penahan sakit yang lebih selamat.

Pentalgin atau Nurofen: apakah perbezaannya dan apa yang lebih baik

Apabila memilih ubat untuk sakit kepala yang tidak dijangka atau sakit gigi, suhu, seseorang kadang-kadang tidak tahu yang lebih baik, bagaimana ia berfungsi, sama ada akan ada kesan sampingan. Bahkan ubat yang sama mempunyai komposisi yang berbeza, kesan farmakologi, laluan pentadbiran dan dos.

Pentalgin dan Nurofen sangat serupa dengan kesan ubat mereka. Adakah terdapat perbezaan di antara mereka dan yang mana satu untuk memilih untuk gejala penyakit yang berbeza? Berikut adalah maklumat asas tentang mereka, apabila anda memerlukan pil ini atau lain-lain, di mana kes penggunaannya tidak boleh diterima, analisis perbandingan.

Pentalgin

Dadah dirujuk sebagai spasmolytics. Sebahagian daripada Pentalgin ICN, H, Plus adalah codeine fosfat, dengan ubat-ubatan kandungannya boleh didapati pada preskripsi. Tablet hijau di dalam shell dijual secara percuma, dibungkus dalam 4, 6, 10, 12 keping. Terdapat juga gel.

  • Paracetamol - 325 mg dan naproxen - 100 mg menurunkan haba, melegakan kesakitan.
  • Kafein - 50 mg, menggalakkan pelebaran saluran darah, meningkatkan aktiviti, membantu mengurangkan sakit kepala, meningkatkan kesejahteraan.
  • Drotaverine hydrochloride - 40 mg, mengurangkan nada otot licin saluran gastrousus, sistem kencing, vaskular.
  • Pheniramine maleate - 10 mg, antihistamin, melegakan sistem saraf pusat, meningkatkan aktiviti komponen lain, mengurangkan risiko alahan.

Pentalgin berkesan sebagai analgesik dan antispasmodic untuk melegakan kesakitan sederhana dan akut: sakit gigi, sakit kepala, yang disebabkan oleh kekejangan. Ia membantu dengan haid yang menyakitkan, myalgia, radiculitis, kolik di buah pinggang dan hati, penyakit virus pernafasan akut untuk mengurangkan demam, demam, selepas kecederaan, operasi. Ambil sekali atau 3 kali sehari, sebaik-baiknya selepas makan, minum segelas air. Tempoh kursus yang ditetapkan oleh doktor, biasanya 5 hari.

Pentalgin dilarang untuk penyakit berikut:

  1. Patologi buah pinggang, hati.
  2. Asma bronkial dalam tempoh pemisahan.
  3. Glaukoma.
  4. Hidung polipas.
  5. Erosive - penyakit ulseratif pada saluran penghadaman.
  6. Anemia
  7. Penyakit Jantung.

Jangan biarkan kanak-kanak di bawah umur 12 tahun, wanita hamil dan menyusu. Dengan penggunaan tunggal kesan sampingan tidak biasa, semasa terapi boleh muncul: peningkatan kadar denyutan jantung, mengantuk, pening, mual, muntah, ruam kulit dan gatal-gatal, leukopenia. Dalam masa yang berlebihan, anda mungkin mengalami kesukaran bernafas, ketidakselesaan gastrointestinal, penurunan perhatian, kelesuan. Pentalgin tidak boleh diambil dengan codeine semasa memandu, ia mengurangkan perhatian, tindak balas psikomotor.

Nurofen

Nurofen dikelaskan sebagai agen anti-radang nonsteroid untuk mengurangkan kesakitan, termasuk di sendi dan mengurangkan keradangan. Menghasilkan tablet 10 keping, bahan aktif yang mana ibuprofen - 200 mg. Bentuk lain: suspensi, suppositori, dengan codeine dan Nurofen Long dengan paracetamol. Boleh didapati tanpa preskripsi.

Nurofen mempunyai kesan analgesik, memerangi keradangan dan mengurangkan demam. Menggalakkan penipisan darah, menghalang lekatan platelet. Petunjuk:

  • Sakit kepala, pergigian, haid, artikular, sakit reumatik.
  • Migrain
  • Kecederaan, regangan.
  • Selesema, SARS, selesema.

Selepas makan, satu pil dibasuh dengan air atau susu, setiap hari - tidak lebih daripada 4. Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun ditetapkan secara individu, dos dari berat badan dikira, dan doktor mengendalikan dos untuk wanita hamil pada trimester kedua.

Kontraindikasi adalah: intoleransi kepada ibuprofen badan atau asid acetylsalicylic, ulser gastrointestinal, patologi yang teruk di hati, buah pinggang, hati, kehamilan pada trimester I dan III, laktasi, asma bronkial, berumur sehingga 6 tahun.

Dengan sangat berhati-hati dalam penggunaan penyakit arteri koronari, gastritis, enterocolitis, diabetes.

Anda tidak boleh minum nurofen dengan antikoagulan, asid asetilsalicylic, siklosporin, ubat anti-tuberkulosis, barbiturat, antidepresan, kontraseptif, alkohol.

Ciri umum

Ini adalah dari di atas bahawa kedua-dua ubat mempunyai banyak sifat yang sama:

  • Mereka mempunyai tindakan farmakologi yang sama - analgesik, anti-radang.
  • Pelantikan untuk digunakan - kesakitan, dan kontraindikasi - patologi organ dalaman adalah sama.
  • Bahan-bahan yang berkesan pada suhu tinggi.
  • Kesan sampingan yang mungkin dalam dua varian adalah serupa.
  • Tidak serasi dengan ubat beberapa kumpulan farmakologi, dengan alkohol.

Ciri-ciri umum membolehkan penggunaan ubat-ubatan ini untuk orang dewasa yang tidak mengalami penyakit parah dan alergi.

Ciri membezakan

Dua ubat berbeza dalam bentuk pelepasan, komposisi, keberkesanan pendedahan, keselamatan penggunaan.

Pentalgin adalah ubat gabungan, ia mengandungi lima bahan aktif, ia dianggap lebih kuat, tetapi ia mempunyai kesan negatif pada hati akibat natrium metamizol. Sapukan untuk melegakan kekejangan otot licin, kolik hepatic, cholecystitis kronik, penyakit batu empedu.

Nurofen mengandungi satu komponen dalam komposisi, yang ditetapkan untuk sakit artikular, reumatik, lebam, keseleo. Bentuk pembebasan Nurofen kecuali tablet - lilin dan penggantungan, tablet effervescent, gel - 5%.

Apa ubat yang lebih baik dan untuk siapa?

Ciri-ciri yang berbeza menentukan kategori mana yang Pentalgin lebih sesuai, dan kepada siapa - Nurofen:

  1. Pentalgin mempunyai kesan yang lebih berkesan, tetapi kesan sampingan lebih luas disebabkan oleh lima komponen dalam komposisi.
  2. Untuk kanak-kanak, anda boleh mengambil Nurofen: penggantungan dari 6 bulan, suppositori rektum. Dari umur 12 tahun - pil. Pentalgin dengan codeine tidak diingini sehingga 18 tahun, tablet - sehingga 12.
  3. Pentalgin hamil tidak ditetapkan, tetapi Nurofen, jika perlu, boleh dalam trimester II.
  4. Nurofen lebih selamat bagi pesakit yang mengidap penyakit ginjal, hati, dengan sakit sendi, anda boleh menggunakan gel.
  5. Untuk mengurangkan kesakitan haid, Pentalgin sesuai, mempunyai drotaverine.
  6. Orang tua dengan tekanan darah tinggi dan aterosklerosis - Nurofen.
  7. Dalam kes kepekaan kepada salah satu komponen Pentalgin, lebih baik menggunakan Nurofen.
  8. Ia tidak disyorkan untuk mengambil bersama, ia akan menyebabkan kesan sampingan, bisul, pendarahan perut.

Secara umum, kesan ubat-ubatan ini ditentukan oleh ciri-ciri individu setiap organisma. Penggunaan Pentalgin atau Nurofen yang berpanjangan adalah mungkin selepas berunding dengan pakar.

Pentalgin atau Nurofen: yang lebih baik? Adakah mungkin bersama?

Penerangan ringkas dadah

Untuk mengetahui yang mana kedua-dua ubat ini mempunyai kesan analgesik yang terbaik, anda perlu mengetahui lebih lanjut mengenai ubat-ubatan ini. Dalam artikel ini kita akan melihat perbezaan dan keserupaan ubat-ubatan ini.

Pentalgin - ubat penahan sakit dengan kesan anti-radang dan antipiretik, yang mempunyai lima bahan aktif:

  • paracetamol untuk menurunkan suhu, melegakan kesakitan;
  • naproxen - agen anti-radang tidak mempunyai aktiviti biologi yang tinggi;
  • kafein - penambah tindakan tindakan analgesik;
  • Pheniramine Maleate - mengurangkan risiko alahan;
  • Drotaverine Hydrochloride adalah bahan melegakan otot licin yang berkesan terhadap sakit yang disebabkan oleh kekejangan.

Kehadiran bahan-bahan di Pentalgin dengan ketara mengurangkan dos masing-masing secara berasingan, yang meminimumkan risiko kesan sampingan dan tanda-tanda overdosis.

Nurofen mengandungi hanya satu agen aktif, ibuprofen, yang termasuk kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Ia melegakan demam, keradangan dan melegakan kesakitan.

Kesakitan ubat ini agak berbeza di kalangan mereka bukan sahaja dalam bentuk pelepasan dan komposisi, tetapi juga dalam keberkesanan dan keselamatan mereka.

Mekanisme tindakan

Tindakan kedua-dua ubat ini adalah berdasarkan keupayaan komponen mereka untuk menghalang proses menggabungkan senyawa aktif organik (prostaglandin), yang meningkatkan sensitiviti reseptor kepada bahan-bahan yang menyakitkan yang menghantar impuls saraf dari sel ke sel (histamines) dengan melambatkan aktiviti molekul protein yang terlibat dalam membuat prostaglandin.

Petunjuk dan kesan sampingan

Petunjuk untuk digunakan dalam ubat-ubatan hampir sama - ini adalah pengalaman yang menyakitkan dari pelbagai arah, iaitu:

  • sakit kepala;
  • sakit otot;
  • sakit gigi;
  • penyakit katarak;
  • keradangan bersama;
  • kesakitan selepas trauma;
  • neuralgia (serangan sakit sepanjang saraf)

Mereka berdua mengalahkan suhu dan melegakan kesakitan. Pengecualian adalah keupayaan Pentalgin untuk menghapuskan kekejangan otot licin, dan Nurofen lebih berkesan dengan keradangan tempatan dan pembengkakan tisu lembut.

Kesan sampingan juga sama.

  • manifestasi alahan (gatal, ruam, bengkak);
  • masalah dengan sistem peredaran darah (anemia, penurunan sel darah putih dan platelet, dan lain-lain);
  • gangguan gastrousus (sakit abdomen, mual, sembelit, pendarahan di dalam perut dan usus);
  • kegembiraan, kebimbangan, gangguan tidur, kurang biasa sakit kepala;
  • bronkospasme, sesak nafas;
  • fungsi buah pinggang terjejas.

Contraindications

  • penyakit buah pinggang dan hati;
  • penyakit sistem kardiovaskular;
  • ulser perut;
  • asma bronkial;
  • kehamilan dan laktasi;
  • tekanan darah tinggi yang teruk (peningkatan tekanan dalam badan);
  • intolerans individu.
  • ulser perut;
  • kegagalan jantung yang berbeza;
  • hipertensi yang teruk;
  • gangguan visual (penyakit saraf, gangguan warna, scotoma, dan sebagainya);
  • fungsi yang tidak normal dari buah pinggang dan hati;
  • hipersensitiviti kepada komponen ubat;
  • kehamilan dengan 3 trimester dan laktasi;
  • berumur sehingga 6 tahun.

Di Persekutuan Rusia, bergantung kepada rantau ini, kos Pentalgin ialah:

  • tablet (4 pcs.) - 50 rubles;
  • tablet (12 pcs.) - 103-130 rubel;
  • tablet (24 pcs.) - 170-210 rubles.
  • tablet (200 mg) - 84-150 rubel;
  • forte (400 mg) - 98-101 rubel;
  • gel luar (5%) - 162-300 rubel.

Apa yang lebih baik pentalgin atau nurofen?

Pentalgin mengatasi kesakitan seperti haid, sakit kepala, sakit gigi. Efektif melegakan gejala migrain. Ia adalah antispasmodik yang baik. Melegakan sakit dengan radiculitis dan kolik intercostal. Ia adalah pilihan terbaik untuk sakit sendi dan otot. Seluruh "Pentalgina" tidak digalakkan untuk orang yang mempunyai tekanan darah tinggi.

Nurofen akan lebih baik menghilangkan kesakitan yang berkaitan dengan proses keradangan tempatan, dengan neuralgia, serta dengan pelbagai selesema, penyakit virus.

Walaupun kedua-dua ubat itu adalah analog, banyak pesakit, membandingkan kesan kedua-dua ubat ini, perhatikan kesan yang lebih kuat dari Pentalgin, bagaimanapun, dan kesan sampingan lebih kerap berlaku. Nurofen mula bertindak lebih cepat daripada Pentalgin, ia dianggap sebagai ubat yang selamat dan banyak, jadi ia ditetapkan walaupun untuk kanak-kanak dari tiga bulan.

Oleh kerana Pentalgin tidak mempunyai kesan anti-radang, Nurofen harus digunakan untuk pelbagai proses keradangan. Nurofen juga lebih selamat untuk pesakit yang mengalami masalah buah pinggang dan / atau hati.

Apa yang lebih baik dengan PC Pentalgin atau Nurofen?

Sklerosis berbilang boleh disertai dengan jenis sakit seperti: sakit kepala, otot, sakit di kaki, di sendi, di belakang. Kedua-dua ubat ini boleh digunakan untuk melegakan kesakitan. Walau bagaimanapun, dengan pc, ubat berasaskan ibuprofen (nurofen), dalam kebanyakan kes, tidak membantu dengan sakit akut, kerana ia disebabkan oleh rangsangan saraf. Tetapi terima kasih kepada Drotaverinum (bahan dalam komposisi Pentalgin), Pentalgin mengatasi kekejangan otot dan kontraksi otot yang tajam, yang menjadikan alat ini lebih berkesan dalam pelbagai sklerosis.

Pentalgin atau nurofen untuk sakit kepala?

Bahan-bahan aktif dalam ubat pertama dapat dengan cepat melegakan sakit kepala. 5 bahan dalam komposisinya mempunyai agregat kesan yang lebih kuat daripada dadah kedua, oleh itu ia berjaya digunakan dengan sakit kepala biasa yang agak teruk. Nurofen juga mengatasi sakit dengan baik, tidak terlalu memudaratkan hati. Kesannya berlangsung sekitar 8 jam, yang lebih panjang daripada Pentalgin. Akibatnya, jika kita membandingkan apa yang lebih kuat, maka Pentalgin lebih berkesan, tetapi Nurofen lebih selamat.

Bolehkah saya mengambil ubat ini bersama-sama?

Untuk menggunakan kedua-dua ubat secara serentak adalah sangat tidak diingini. Hal ini disebabkan fakta bahawa kafein, yang merupakan salah satu komponen Pentalgin, meningkatkan kesan ibuprofen, sehingga meningkatkan risiko efek samping. Nurofen tidak serasi dengan naproxen yang hadir dalam komposisi Pentalgin, interaksi mereka meningkatkan risiko ulserasi dan perdarahan dalam perut.

Yang lebih baik: Nurofen atau Tempalgin?

Lihat mana yang lebih baik: Nurofen atau Tempalgin? Kami membentangkan keputusan pengundian secara atas talian untuk Tempalgin dan Nurofen: menjawab bahawa ia lebih baik dari dua ubat, dan juga mengambil bahagian dalam kaji selidik!

Tidak pasti mana ubat-ubatan ini lebih baik? Baca apa yang orang fikirkan tentangnya dan apa maklum balas mereka mengenai ulasan Nurofen dan Tempalgin.

Undi! Apabila memilih pilihan jawapan, kami mengesyorkan membandingkan pengalaman peribadi dengan kedua-dua Tempalgin dan Nurofen: keberkesanan mereka di bawah keadaan yang sama, kehadiran atau ketiadaan kesan sampingan kedua-dua ubat, dan kesan keseluruhan penggunaan mereka. Tolong jangan bandingkan kos, tetapi kesan setiap dadah. Terangkan pendapat anda!

Lihat juga

Tambah ulasan Batal balasan

Ulasan baru

Sertai sekarang!

Kategori dadah

Undian kami

Popular untuk minggu ini

Beri perhatian!

Bahan-bahan di laman web ini adalah untuk tujuan maklumat sahaja dan tidak boleh menjadi asas untuk diagnosis dan preskripsi rawatan tanpa penyertaan seorang doktor.

Persediaan yang diterangkan di laman web mempunyai kontra. Sebelum menggunakannya, pastikan untuk berunding dengan juruteknik yang berkelayakan, dan juga membaca arahan untuk penyediaannya.

Pentadbiran tapak AlfaTabs tidak bertanggung jawab atas ketepatan maklumat yang diberikan oleh pihak ketiga dalam ulasan tentang ubat-ubatan dan suplemen makanan di halaman-halaman projek.

Tempalgin - arahan penggunaan, analog, ulasan dan bentuk pelepasan (tablet) ubat anestetik untuk rawatan sakit kepala dan sakit gigi pada orang dewasa, kanak-kanak dan semasa kehamilan. Komposisi dan interaksi dengan alkohol

Dalam artikel ini, anda boleh membaca arahan untuk menggunakan ubat Tempalgin. Ulasan ulasan pengunjung ke tapak - pengguna ubat ini, serta pendapat pakar perubatan mengenai penggunaan Tempalgin dalam amalan mereka. Permintaan besar untuk menambah maklum balas anda mengenai ubat lebih aktif: ubat ini membantu atau tidak membantu menghilangkan penyakit ini, apa komplikasi dan kesan sampingan yang diperhatikan, mungkin tidak dinyatakan oleh pengeluar dalam penjelasannya. Tempalgin analog dalam kehadiran analog struktur yang ada. Penggunaan ubat penghilang rasa sakit untuk rawatan sakit kepala dan sakit gigi pada orang dewasa, kanak-kanak, serta semasa mengandung dan penyusuan. Komposisi dan interaksi dadah dengan alkohol.

Tempalgin adalah gabungan antipiretik analgesik. Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik, ringan dan anti-radang dan sedatif. Penyediaan termasuk natrium metamizole analgesik bukan opioid dan tempidon anxiolytic (penenang).

Komposisi

Metamizole natrium + triacetonamine 4-toluenesulfonate (tempidone) + excipients.

Petunjuk

  • sindrom kesakitan yang sederhana atau ringan (termasuk sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, sindrom radikular, myalgia, arthralgia, algomenorrhea), terutamanya pada pesakit yang mengalami peningkatan ketegangan saraf;
  • kesakitan ringan dari asal penderaan (termasuk buah pinggang, hepatik, kolik usus) dalam kombinasi dengan terapi antispasmodik;
  • sindrom kesakitan selepas campur tangan pembedahan dan diagnostik (sebagai bantuan);
  • peningkatan suhu badan dalam selesema dan penyakit berjangkit dan radang yang lain.

Borang pelepasan

Tablet, bersalut.

Arahan untuk penggunaan dan dos rejimen

Tablet diambil secara lisan, tanpa mengunyah, dengan jumlah cecair yang mencukupi, semasa atau selepas makan.

Orang dewasa ditetapkan 1 tablet 1-3 kali sehari, dengan kekurangan keberkesanan, anda boleh mengambil satu lagi tablet. Dos tunggal maksimum adalah 2 tablet, dos harian maksimum ialah 6 tablet. Tempoh rawatan tidak melebihi 5 hari. Meningkatkan dos harian atau meningkatkan tempoh rawatan hanya mungkin di bawah pengawasan perubatan.

Kesan sampingan

  • sensasi terbakar di rantau epigastrik;
  • mulut kering;
  • cholestasis;
  • jaundice;
  • sakit kepala;
  • pening;
  • halusinasi;
  • penurunan atau peningkatan dalam tekanan darah;
  • takikardia;
  • sianosis;
  • agranulocytosis, leukopenia, trombositopenia;
  • oliguria;
  • anuria;
  • proteinuria;
  • nefritis interstitial;
  • pewarnaan kencing merah;
  • ruam kulit;
  • gatal;
  • urtikaria (termasuk pada konjunktiva dan pada membran mukus nasofaring);
  • angioedema;
  • eksijatif multiforme erythema (termasuk sindrom Stevens-Johnson);
  • necrolysis epidermis toksik (sindrom Lyell);
  • bronkospasme;
  • kejutan anaphylactic.

Contraindications

  • kegagalan hati yang teruk;
  • kegagalan buah pinggang yang teruk;
  • kegagalan jantung kronik;
  • hipotensi arteri (pengurangan tahap tekanan darah sistolik di bawah 100 mm Hg);
  • perencatan pembentukan darah (granulocytopenia, leukopenia, agranulocytosis, neutropenia sitostatik atau berjangkit);
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • aspirin asma;
  • kehamilan;
  • tempoh laktasi (menyusu);
  • umur kanak-kanak (sehingga 14 tahun);
  • hipersensitiviti terhadap natrium metamizole, derivatif pyrazolone atau triacetonamine-4-toluenesulfonat.

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Ubat tersebut dikontraindikasikan untuk kegunaan kehamilan. Jangan gunakan dadah semasa menyusu, kerana kedua-dua komponen dikumuhkan dalam susu ibu.

Arahan khas

Radiocontrast ubat, pengganti darah koloid dan penisilin tidak harus ditetapkan dengan Metamizole natrium.

Alkohol tidak boleh diambil semasa mengambil ubat.

Penggunaan dadah pada pesakit yang menerima sitostatika hanya dilakukan di bawah pengawasan seorang doktor.

Terhadap latar belakang penggunaan Tempalgin, agranulocytosis mungkin berkembang, dan oleh itu, apabila mengesan genesis demam yang tidak jelas, menggigil, sakit tekak, menelan kesukaran, stomatitis, serta perkembangan gejala vaginitis atau proctitis, ubat itu harus dibatalkan.

Dengan berpanjangan (lebih daripada 7 hari) mengambil ubat, adalah perlu untuk mengawal gambar darah dan keadaan fungsi hati.

Tempalgin tidak boleh digunakan untuk melegakan sakit perut akut (sehingga penyebabnya dijelaskan).

Pengaruh keupayaan untuk memacu mekanisme pengangkutan dan kawalan motor

Sehubungan dengan kesan anxiolytic dari ubat dalam tempoh mengambil Tempalgin, seseorang harus menahan diri daripada mengamalkan aktiviti yang berpotensi berbahaya yang memerlukan perhatian dan kecekapan tindak balas psikomotor yang meningkat.

Interaksi dadah

Tempalgin meningkatkan kesan etanol (alkohol).

Penggunaan serentak Tempalgin dengan chlorpromazine atau derivatif phenothiazine lain boleh mengakibatkan perkembangan hiperthermia teruk.

Sedatif dan penenang meningkatkan kesan analgesik ubat.

Dengan penggunaan serentak tiamazol dan sitostatics meningkatkan risiko leukopenia.

Dengan penggunaan sodium metamizole secara serentak dengan cyclosporine, kepekatan plasma di dalamnya berkurangan.

Metamizole natrium, penyingkiran ubat hypoglycemic oral, antikoagulan tidak langsung, glucocorticosteroid (GCS) dan indomethacin dari sambungan dengan protein, meningkatkan kesannya.

Dengan penggunaan barbiturat yang serentak, enzim fenilbutazon dan pencegah lain enzim microsomal hati melemahkan tindakan natrium metamizol.

Penggunaan metabolik metamizole secara serentak dengan analgesik bukan opioid lain, antidepresan tricyclic, pil kontraseptif, allopurinol boleh membawa kepada peningkatan mutu kesan toksik.

Codeine, penghalang reseptor histamin H2 dan propranolol melambatkan perkumuhan metamizole dan menguatkan tindakannya.

Analogi daripada Tempalgin Drug

Analog struktur bahan aktif:

Analog untuk kumpulan farmakologi (bermakna melegakan sakit kepala dan migrain):

  • Aviton;
  • Alisat;
  • Allikor;
  • Amigrenin;
  • Amilonosar;
  • Amitriptyline;
  • Analgin;
  • Anaprilin;
  • Andipal;
  • Askofen;
  • Aspirin-C;
  • Acetaminophen;
  • Betalok;
  • Bromazepam Lannaher;
  • Brustan;
  • Burana;
  • Vazocardin;
  • Valerian;
  • Vero Anaprilin;
  • Vinpotropil;
  • Histaglobin;
  • Grippostad;
  • Dilucutkan;
  • Dimephosphone;
  • Ditamin;
  • Ibufen;
  • Imigran;
  • Inderal;
  • Ipronal;
  • Cardiomagnyl;
  • Kafein;
  • Comptemnol;
  • Cofetamine;
  • Coffeedon;
  • Nikotinate nikotin;
  • Kudevita;
  • Lexotan;
  • Metovit;
  • MIG 200;
  • MIG 400;
  • Bonifen;
  • Bonifen forte;
  • Namig;
  • Nilogrin;
  • Narassite;
  • Novigan;
  • Novo Passit;
  • Nurofen;
  • Nurofen untuk kanak-kanak;
  • Nurofen Forte;
  • Obzidan;
  • Omaron;
  • Optinat;
  • Panadol;
  • Paracetamol;
  • Pentalgin;
  • Picamilon;
  • Revalgin;
  • Redergin;
  • Remidon;
  • Retaphil;
  • Rudotel;
  • Syncapton;
  • Sinusan;
  • Solpadein;
  • Stugeron;
  • Suma migren;
  • Topamax;
  • Upsarin UPSA;
  • Faspik;
  • Febritset;
  • Fezam;
  • Flamax;
  • Flucoldex;
  • Cefecone;
  • Cinnarizine;
  • Efkamon.

Adakah Tempalgin membantu dengan sakit gigi dan maklum balas mengenai penggunaannya?

Seterusnya anda akan mengetahui:

  • Adakah Tempalgin benar-benar membantu dengan sakit gigi?
  • Ulasan orang biasa mengenai penggunaan ubat ini;
  • Bagaimana Tempalgin bertindak ke atas badan dan kesan sampingannya;
  • Dan juga apa ubat ini mempunyai rakan yang lebih kuat.

Tempalgin adalah contoh salah satu ubat penahan sakit yang agak popular yang sering digunakan oleh orang ramai untuk melegakan sakit gigi. Ia dihasilkan dalam bentuk pil dan dijual di farmasi tanpa preskripsi (cuti di kaunter dengan serta-merta menjelaskan hakikat bahawa Tempalgin kelihatan kurang berkesan dalam banyak ubat penahan sakit lain, yang ditetapkan oleh doktor).

Nah, kita harus segera perhatikan bahawa Tempalgin tidak selalu menyelamatkan dari sakit gigi dan tidak berkesan seperti beberapa cara lain yang akan disebutkan di bawah.

Dengan ciri-ciri dan kekuatan tindakan Tempalgin sangat menyerupai Analgin yang kini ketinggalan zaman kini (yang terakhir, diharamkan digunakan di banyak negara di dunia, tetapi untuk sebab tertentu tidak di Rusia). Sebagai pertunjukan amalan, Tempalgin membolehkan anda sepenuhnya menyingkirkan hanya sakit gigi yang lemah, dan kesakitan akut, contohnya, dengan pelbagai pulpitis dan periodontitis, hanya sedikit melemahkan - dan ini disahkan dengan banyak ulasan.

"Dua bulan yang lalu saya mempunyai apa-apa yang anda tidak mahu musuh. Menjelang petang, gigi ditembak, seolah-olah jarum telah dimasukkan ke dalamnya, kaki saya mula melemah. Sebelum ini, dia kadang-kadang sakit untuk saya, tetapi tidak banyak, tetapi di sini ia menjadi mustahil untuk bertahan sama sekali. Biasanya saya menyelamatkan Tempalgin dari kesakitan, tetapi tidak ada kesan sama sekali. Analgin dan Nurofen masih, tetapi juga tidak membantu. Dan nasib akan ada hari Sabtu. Fon ke doktor gigi pada telefon bimbit peribadi, dan dia hanya boleh mengambil pada hari Isnin, dan kemudian dimasukkan di antara pesakit yang direkodkan. Jadi saya menderita sehingga hari Isnin, sehingga saraf dikeluarkan... "

Komposisi dan prinsip Tempalgin

Tempalgin kadangkala diresepkan dari pergigian dan lain-lain jenis kesakitan kepada pesakit di mana sindrom kesakitan tidak begitu ketara. Arahan menetapkan bahawa "sindrom kesakitan yang sederhana atau lemah dinyatakan".

Dadah mengandungi dua bahan aktif:

  1. Metamizole natrium - analgesik yang sama, yang merupakan asas analgin Analgin;
  2. Triacetonamine-4-toluenesulfonate (Tempidone) - penenang, penenang.

Prinsip tindakan natrium metamizole ialah ia menghalang pembentukan prostaglandin - bahan yang bertanggungjawab untuk memulakan proses keradangan dalam tubuh dan perkembangan sakit. Secara umum, bahan ini mengurangkan kesakitan sedikit pun, tetapi sifat anti-radangnya kurang jelas.

Secara selari, triacetonamine-4-toluene sulfonate, apabila dilepaskan ke dalam darah, bertindak ke atas sistem saraf, yang memberikan kesan sedatif yang sedatif, sedatif. Secara kebetulan, ia adalah tepat kerana sebatian ini yang Tempalgin telah membuktikan dirinya dalam melegakan sakit gigi di kalangan orang yang berpengalaman yang tidak terlalu sakit gigi kerana mereka "angin" diri mereka sendiri.

Menurut kajian, triacetonamine-4-toluenesulfonate meningkatkan kesan analgesik natrium metamizol sekitar 2-3 kali.

Ciri-ciri anti-radang Tempalgin sangat lemah, dan oleh itu tidak ada makna yang berharap pengambilan ubat akan membantu menghilangkan, contohnya tumor gusi atau pipi di sebelah gigi yang tidak baik.

Mungkin pesona utama Tempalgin - kelajuan tinggi tindakannya. Anestesia dengan penggunaannya datang dalam masa 15-20 minit, dan berlangsung kira-kira 4-5 jam, dan kesan menenangkan lebih lama - sehingga 6-7 jam.

"Bagi saya, Tempalgin adalah anestetik profil yang sangat sempit eksklusif untuk kegunaan rumah. Jika anda sudah bersedia untuk gagal selepas mengambil pil di bawah selimut hangat, menonton filem, dan sekurang-kurangnya setengah hari - ini adalah pilihan anda. Tetapi jika ada hari yang aktif dan anda perlu menjadi pemain sayap, maka ini bukan satu pilihan sama sekali, kerana tidak ada pemain yang boleh membuatnya, anda boleh tidur dalam satu jam dengan mudah. Sangat santai.

Keterukan kesan selepas penggunaan Tempalgin (seperti, sesungguhnya, ketika mengambil banyak ubat lain) sangat bergantung pada ciri individu masing-masing. Seseorang Tempalgin membantu walaupun dengan sakit gigi yang cukup kuat, tetapi mungkin tidak berfungsi sama sekali. Oleh itu, anda harus bersedia bahawa, mungkin Tempalgin perlu diganti dengan cara lain.

Dos dan penggunaan dana yang sewajarnya

Menurut arahan, Tempalgin ditetapkan untuk kemasukan semasa atau selepas makan, 1 tablet sehingga 3 kali sehari, bergantung kepada kekuatan kesakitan. Tablet-tablet itu agak besar, tetapi terima kasih kepada salutan licin yang mereka boleh ditelan tanpa usaha. Mereka sama-sama berkesan dalam mengunyah dan tanpa ia.

Sekiranya kesakitan tidak meredakan atau timbul dengan cepat, maka sedikit peningkatan dalam kekerapan dadah adalah mungkin. Sebagai contoh, anda boleh minum dua pil Tempalgin sekaligus, atau anda boleh mengambilnya 4-5 kali sehari. Walau bagaimanapun, jumlah maksimum ubat tidak boleh melebihi 6 tablet sehari dan 2 tablet pada satu masa.

Adalah penting untuk memahami bahawa jika Tempalgin tidak membantu dengan sakit gigi atau kesan penggunaannya adalah berbeza dari yang diinginkan, maka tidak ada gunanya untuk meningkatkan bilangan tablet yang mabuk setiap mukjizat. Ia lebih berkesan dan selamat untuk mengambil ubat lain.

Tempalgin tidak boleh diambil untuk sakit gigi lebih lama daripada 5 hari berturut-turut.

"Tempalgin membantu saya dengan sakit gigi dengan baik. Jika ia berlaku, saya tidak dapat pergi ke doktor dengan segera, sebaik sahaja gigi saya sakit, maka saya mengambil satu pil dan saya mempunyai cukup untuk setengah hari. Beberapa kali ia adalah seperti yang anda terpaksa mengalami selama 2-3 hari, kemudian pergi ke Tempalgin. Tetapi saya benar-benar mahu tidur dari dia. "

Kanak-kanak di bawah umur 14 tahun tidak dibenarkan mengambil Tempalgin dalam apa-apa kuantiti.

Kontraindikasi dan kesan sampingan dadah

Mungkin kesan sampingan utama dan paling berbahaya dari penggunaan Tempalgin adalah keupayaan untuk mengganggu proses pembentukan darah dan membawa kepada pembangunan agranulositosis. Dalam bentuk akut, penyakit ini boleh mematikan, walaupun dengan penggunaan Tempalgin yang betul ia jarang berlaku. Walau bagaimanapun, di banyak negara di seluruh dunia, persediaan berasaskan Metamizole dilarang atas sebab ini.

Analgin, yang mengandungi natrium metamizol yang sama sebagai bahan aktif, juga boleh menyebabkan agranulositosis dan juga diharamkan di banyak negara beradab di dunia. Walau bagaimanapun, terdapat sudut pandang berdasarkan saintifik, mengikut mana bahaya bahan ini sangat dipandang remeh.

Kesan sampingan yang mungkin lain dari mengambil Tempalgin adalah:

  1. Leukopenia (penurunan tahap sel darah putih dalam darah);
  2. Sakit kepala dan pening;
  3. Melompat dalam tekanan darah;
  4. Kerosakan renal;
  5. Alergi, termasuk necrolysis epidermis dan angioedema;
  6. Gangguan hati.

Atas sebab-sebab ini, begitu juga dengan kesan toksik yang mungkin berlaku pada janin dan bayi yang baru lahir, Tempalgin benar-benar kontraindikasi dalam kehamilan dan penyusuan.

Anda tidak boleh mengalihkan sakit gigi Tempalgin dalam kes di mana seseorang mempunyai penyakit berikut:

  1. Kegagalan buah pinggang;
  2. Kegagalan hepatik;
  3. Hipotensi;
  4. Gangguan hematopoiesis;
  5. Alkohol.

Di samping itu, untuk sebarang penyakit buah pinggang atau hati, Tempalgin boleh digunakan hanya selepas pendapat perubatan yang sesuai. Kontraindikasi kepada penerimaannya, walaupun tidak mutlak, juga asma bronkial. Dalam kes ini, ubat lebih baik untuk menggantikan salah satu daripada analog.

Analog yang boleh digantikan dengan Tempalgin

Ia mungkin kelihatan pelik, tetapi Tempalgin sangat dekat dengan kesan analgesik biasa aspirin, walaupun ia juga dikontraindikasikan untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, dan hanya dalam beberapa kes ditetapkan untuk penyakit buah pinggang. Aspirin juga melegakan kesakitan yang sederhana atau sederhana, tetapi, terima kasih kepada bahan aktif yang sama sekali berbeza, boleh memberi hasil dalam kes di mana Tempalgin tidak berfungsi sama sekali.

Bagi Analgin - seperti yang telah disebutkan di atas, ubat ini mengandungi bahan aktif yang sama seperti Tempalgin, dan oleh itu, keberkesanannya dari sakit gigi akan agak setanding.

Kira-kira sama dengan kekuatan Tempalginu bermaksud seperti Nurofen, Ibuprofen, Burana dan lain-lain, yang disebarkan di farmasi tanpa preskripsi.

Jauh lebih kuat daripada Tempalgin adalah serbuk Nimesil, Ketorol, Ketanov dan Ketorolac - mereka membantu dengan cepat melegakan walaupun sakit gigi yang tajam. Walau bagaimanapun, semua alat ini dijual di farmasi hanya dengan preskripsi doktor, oleh itu, ia boleh menjadi agak bermasalah untuk menggunakannya di rumah berbanding sakit gigi.

"Masalah sebenar bermula kemudian, pada hari keenam perjalanan. Bayangkan saja, Ural Polar pada musim sejuk, lebih dari 80 km ke kampung terdekat, seluruh kumpulan dengan yakin mengikuti laluan, saya juga mempunyai kekuatan yang cukup. Tetapi dari sakit gigi secara harfiah anda tidak boleh makan atau tidur. Tempalgin cuba untuk menahan rasa sakit, tetapi tidak membantu, Ketanova di seluruh kumpulan 10 tablet, dan kemudian dalam kes-kes yang teruk, jika seseorang memecahkan sesuatu. Plus Tempalgin bertukar menjadi ameba, pada awal hari jika anda meminumnya, maka anda bermain ski seperti dalam mimpi. Sehingga akhir minggu kempen. Dan tiada jalan keluar! Walaupun anda bergantung pada pain terdekat! Saya fikir saya tidak akan hidup hingga akhir kempen, tetapi entah bagaimana saya mempunyai gigi selama dua hari dan mengalami sedikit kesakitan. Apabila saya pergi ke Polar, saya tidak merasakannya sama sekali, saya juga memutuskan bahawa saya akan sampai ke rumah. Tidak tercapai. Di Labytnangi, sementara semua orang sedang berjalan di sekitar bandar, saya duduk di doktor gigi dan merawat gigi saya. "

Walau bagaimanapun, anda tidak boleh menggunakan Tempalgin atau ubat penahan sakit lain sebagai pengganti rawatan pergigian yang lengkap. Ubat-ubatan tersebut hanya bertujuan untuk mengurangkan keadaan orang sebelum lawatan ke doktor, tetapi tidak untuk mengelakkan lawatan ini. Di samping itu, menggunakan sebarang ubat, anda perlu membaca dengan teliti arahan untuknya, dan idealnya - dapatkan nasihat doktor.

Berhati-hati dan merawat gigi anda tepat pada masanya - maka anda tidak perlu mengalami sakit gigi.

Jika anda telah melarikan diri dari sakit gigi Tempalgin, jangan lupa untuk meninggalkan ulasan anda di bahagian bawah halaman ini.

Pentalgin atau nurofen untuk sakit kepala

Tempalgin - Arahan

Borang Dos:

tablet bersalut

Tindakan farmakologi:

Tempalgin - digabungkan penggubalan, yang terdiri daripada NSAID - natrium metamizole dan dadah anxiolytic (penenang) - 4-triacetonamine toluensulfonat mempunyai kesan tranquilizing ringan dan kesan analgesik meningkatkan Metamizole. Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik, lemah anti-radang dan sedatif.

Petunjuk:

sindrom sederhana kesakitan dan hambar (termasuk sakit kepala, sakit gigi, migrain, radang urat saraf, sakit pinggang, saraf, myalgia, arthralgia, batuk kering), terutamanya pada pesakit dengan peningkatan mudah terangsang saraf. Sindrom nyeri pada buah pinggang, hepatik, usus kolik adalah ringan (dalam kombinasi dengan antispasmodik). Sakit selepas campur tangan dan diagnostik intervensi (sebagai sebahagian daripada terapi gabungan). Sindrom demam dengan ARVI dan lain-lain penyakit berjangkit dan radang.

Contraindications:

Hipersensitiviti menyatakan kegagalan buah pinggang / hati, kegagalan jantung kronik, (tekanan sistolik darah di bawah 100 mm Hg) hypotension, penindasan hemopoiesis (granulocytopenia, leukopeni, agranulocytosis, cytostatic atau berjangkit neutropenia), kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase, aspirin asma, kehamilan (Saya trimester dan 6 minggu yang lalu), tempoh laktasi, umur kanak-kanak (sehingga 14 tahun). C berhati-hati. Penyakit buah pinggang (pyelonephritis, glomerulonephritis, termasuk sejarah), sederhana kegagalan buah pinggang dan / atau hati, asma bronkial, kecenderungan kepada pembangunan hypotension, berpanjangan penyalahgunaan etanol.

Kesan sampingan:

Dari sistem pencernaan: jarang - rasa panas di kawasan epigastric, mulut kering, cholestasis, penyakit kuning, transaminases hati tinggi, hiperbilirubinemia. Dari sistem saraf: jarang - sakit kepala, pening; dalam kes-kes yang jarang berlaku - halusinasi. Di bahagian sistem kardiovaskular: penurunan atau peningkatan tekanan darah, takikardia, sianosis. Di bahagian organ pembentuk darah: agranulositosis, leukopenia, thrombocytopenia. Di bahagian sistem pernafasan: bronkospasme - pada pesakit yang terdedah. Di bahagian sistem kencing: disfungsi ginjal (apabila menggunakan dos yang tinggi) - oliguria, anuria, proteinuria, nefritis interstitial; air kencing berwarna merah. Reaksi alahan: urtikaria (termasuk konjunktiva dan hidung membran mukus), ruam kulit, pruritus, angioedema, dalam kes-kes yang jarang berlaku - erythema multiforme (termasuk sindrom Stevens-Johnson), toksik epidermis Necrolysis (sindrom Lyell), bronkospasme, kejutan anaphylactic. Berlebihan. Gejala termasuk loya, muntah, gastralgia, oliguria, hipotermia, tachycardia, mengurangkan tekanan darah, pening, tinnitus, sifat tidur, ataxia, kecelaruan, kesedaran terjejas, agranulocytosis akut, sindrom berdarah, kegagalan buah pinggang akut dan / atau hati, sawan, lumpuh pernafasan otot Rawatan: lavage gastrik, julap asid, karbon aktif, hemodialisis atau diuresis terpaksa, terapi gejala, dengan perkembangan sindrom sawan - dalam / pengenalan diazepam dan barbiturat yang bertindak cepat.

Dos dan pentadbiran:

Tempalgin diambil secara lisan, tanpa mengunyah, dengan jumlah cecair yang cukup, semasa atau selepas makan: untuk orang dewasa - 1 tablet 1-3 kali sehari, dengan keberkesanan yang tidak mencukupi - 4 kali sehari. Dos tunggal maksimum - 2 tablet, dos harian maksimum - 6 tablet. Kanak-kanak berumur 10-14 tahun - 1/2 tablet 2-3 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 3 tablet. Tempoh penerimaan tetamu - tidak melebihi 5 hari. Bergantung pada keadaan klinikal, peningkatan dos harian atau tempoh rawatan di bawah pengawasan perubatan adalah mungkin.

Arahan khas:

Semasa mengambil ubat itu hendaklah dikecualikan penggunaan etanol. Apabila merawat pesakit yang menerima ubat sitotoksik, natrium Metamizole perlu diambil hanya di bawah pengawasan perubatan. Walaupun mengambil Metamizole agranulocytosis boleh berkembang, kerana yang pengesanan kenaikan malas suhu, demam, sakit tekak, kesukaran menelan, Vesicular, dan pembangunan fenomena vaginitis, atau proctitis memerlukan penyingkiran segera dadah. Dengan penggunaan yang berpanjangan (lebih daripada 1 minggu), perlu memantau gambar darah periferal dan petunjuk fungsi hati. Penggunaan untuk penyingkiran sakit perut akut tidak boleh diterima (sebelum mengetahui alasannya). Kemungkinan mengotorkan air kencing berwarna merah disebabkan oleh pengeluaran metabolit (tidak kira). Sepanjang tempoh rawatan, penjagaan harus diambil ketika memandu kenderaan dan terlibat dalam kegiatan lain yang berpotensi berbahaya yang memerlukan peningkatan kepekatan dan kecepatan psikomotor.

Interaksi:

Meningkatkan kesan etanol; Penggunaan serentak dengan chlorpromazine atau derivatif phenothiazine lain boleh membawa kepada perkembangan hiperthermia teruk. Ubat sedatif dan anxiolytic (penenang) meningkatkan kesan analgesik natrium metamizol. Tiamazol dan sitostatics meningkatkan risiko leukopenia. Dengan pelantikan metamizole natrium dan siklospor serentak secara serentak mengurangkan kepekatan darah dalam darah. Natrium metamizole, menggantikan ubat hipoglikemik oral, antikoagulan tidak langsung, GCS dan indomethacin dari sambungan dengan protein, meningkatkan aktiviti mereka. Phenylbutazone, barbiturates dan hepatoinducer lain, sementara pada masa yang sama menetapkan, mengurangkan keberkesanan natrium metamizole. Pelantikan serentak dengan analgesik bukan narkotik lain, antidepresan trisiklik, ubat hormonal kontraseptif dan allopurinol boleh menyebabkan keracunan meningkat. Kesannya dipertingkatkan oleh blockine, penghalang reseptor H2-histamin dan propranolol (melambatkan pengaktifan). Radiocontrast ubat, pengganti darah koloid dan penisilin tidak boleh digunakan semasa rawatan dengan natrium metamizol.

Sebelum menggunakan ubat Tempalgin, berjumpa dengan doktor anda!

Pentalgin, pyaterchatka - adalah agen analgesik dan anti-radang yang kuat. Komposisi Pentalgin terdiri daripada lima komponen - paracetamol, natrium metamizole, phenobarbital, codeine dan kafein. Ia biasanya digunakan dalam kesakitan akut. Kepala, pergigian, haid, dsb. Dengan pelbagai jenis neuralgia. Juga dengan ARVI dan selesema. Nurofen adalah ubat yang berasaskan ibuprofen. Ia biasanya ditetapkan untuk sakit pada sendi, ENT-penyakit, dan lain-lain. Tetapi dalam kes-kes lain, sakit akut, SARS dan selesema juga. Saya akan melihat Pentalgin dalam kes terbaru. Saya mendengar tentang pelbagai kesan sampingan. Ayah saya memakannya untuk masa yang lama dari migrain dan yakin bahawa ia betul-betul Pentalgin yang perlu berterima kasih kerana penglihatannya yang jatuh. Dan Ibuprofen nampaknya tidak banyak mengalahkannya. Walaupun ia membantu walaupun dengan serangan pankreas. Saya memberi anak-anak jururawat pada suhu tinggi. Menembak jatuh dengan lancar, ttt.

menjawab -03-08T15: 04: 21.000000 + 04: 00 3 tahun, 9 bulan yang lalu

Jawapan lain di bawah

Adakah benar bahawa nurofen berbahaya untuk kanak-kanak?

Bolehkah wanita hamil mengambil Nurofen? Bolehkah anak-anak Nurofen hamil?

Selepas berapa banyak Nurofen mula bertindak untuk kanak-kanak?

Sukar untuk membandingkan jenis ubat yang berbeza, yang mungkin hanya mempunyai satu titik persilangan - penyingkiran sakit gigi. Malah, jururawat adalah ubat berdasarkan ibuprofen, ubat penahan sakit yang paling baik untuk penyakit sendi, seperti arthritis atau gout. Ia berlaku nurofen yang dikeluarkan dengan penambahan codeine. Kelebihan tambahan menggunakan nurofen ialah penyingkiran edema. Pentalgin - penyediaan berdasarkan paracetamol, codeine, dan dengan tambahan kafein, jadi ia ditetapkan untuk melegakan kesakitan kepada orang yang mempunyai tekanan darah rendah. Dan sebenarnya, dan ubat-ubatan lain mempunyai kontra, contohnya terkejut baca di sini tentang kesan Pentalgin penglihatan, kerana hanya Nurofen tidak digalakkan untuk orang-orang dengan gangguan saraf optik.

menjawab -02-01T13: 51: 29.000000 + 03: 00 1 tahun, 10 bulan yang lalu

Pentalgin lebih kuat, baik dalam komposisi dan perasaan peribadinya. Saya tidak menggunakannya, kerana selepas satu permohonan migrain berasa ia tidak penting, sakit kepala yang telah berlalu, tetapi ada denyutan jantung, lemah, beberapa durnota.Predpochitayu tsitramon sakit kepala biasa, kanak-kanak dengan peningkatan sirap nurofena.Pri temperature- lain jenis kesakitan menerima spazmolgon, spazgan.

menjawab -03-08T17: 40: 51.000000 + 04: 00 3 tahun, 9 bulan yang lalu

Lebih banyak dalam kategori

Pada hari mana tahun yang disambut Hari Donor? Bagaimana untuk meraikan Hari penderma?

Apa yang perlu dimasukkan dalam kit pertolongan pertama apabila anda pergi ke laut bersama anak anda?

Adakah saya perlu memberi makan bayi baru lahir semasa menyusu?

Isu-isu lain

Bagaimana untuk menghilangkan benjolan di kerongkong?

Kombucha, kebaikan dan keburukan Kombucha?

Cara untuk merawat cacar. Macam apa?


Soalan dan jawapan dipaparkan di laman web Otvet.expert semata-mata untuk tujuan maklumat.

2000- Otvet.expert. Semua maklumat dibentangkan "sebagaimana adanya", semua hak terpelihara.

Pentalgin untuk sakit kepala

Pentalgin # 8212; ubat yang berkesan terutamanya dengan sakit kepala. Ubat ini mengandungi bahan-bahan seperti drotaverine, pheniramine, kafein, naproxen dan paracetamol, yang komponennya berkuasa dan pantas.

Komposisi dan kesan dadah

Oleh kerana komposisinya, tablet ini mempunyai kesan antispasmodik, antipiretik, anti-radang dan analgesik yang jelas. Pentalgin # 8212; tengah bertindak ubat, terletak secara langsung menjejaskan otak pusat masing-masing, menghalang biosintesis mediator sakit (bukan hanya kepala), dan merangsang pemulihan secara beransur-ansur suhu badan.

Oleh kerana kehadiran kafein dalam komposisi dalam pesakit selepas penerimaan berlaku vasodilation, mengantuk hilang, meningkatkan prestasi dan daya tahan, kecenderungan meningkat kepada ubat tahan sakit. Drotaverin mempunyai kesan antispasmodik yang agak ketara, oleh itu Pentalgin sangat berkesan untuk sakit kepala. Sebelum ini, Pentalgin juga memasukkan codeine # 8212; meningkatkan tindakan ejen anti-radang dan sedatif dengan ketara komponen farmakodinamik analgesik, tetapi berkaitan dengan pergantungan dadah kewujudan berisiko tinggi apabila menerima dos yang besar dan kerap menggunakan codeine telah memutuskan untuk mengeluarkan dadah dari komposisi Pentalgin codeine.

Tempoh rawatan bergantung kepada tujuan penerimaan. Jadi, jika anda menggunakan alat ini sebagai antipiretik, anda boleh minum selama 3 hari. Sekiranya diperlukan untuk menghapuskan sindrom kesakitan, tempoh pengambilan dibenarkan untuk meningkat hingga 5 hari. Memandangkan kesan kuat yang terdapat pada Pentalgin, dos harian maksimum ubat adalah 4 tablet. Seringkali, kelegaan sakit kepala berlaku selepas satu penggunaan ubat.

Berlebihan

Sekiranya dos maksimum Pentalgin dilebihkan, gejala berikut mungkin berlaku:

# 8212; muntah, mual;

# 8212; menggigil dalam anggota badan;

# 8212; kekurangan selera makan;

# 8212; keabnormalan dalam fungsi hati;

# 8212; penampilan aritmia jantung;

# 8212; sakit perut;

# 8212; kerap kencing;

# 8212; pening, sakit kepala;

# 8212; demam.

Berlebihan dicirikan oleh fakta bahawa gejala tidak muncul dengan segera, dan manifestasi yang paling serius dapat membuat mereka dirasakan hanya pada hari ke-2 setelah mengambil obat itu. Dalam sesetengah keadaan, membangunkan keadaan yang teruk seperti tisu nekrosis, pankreatitis, koma dan kematian. Dalam hal ini, Pentalgin untuk pelbagai jenis kesakitan, termasuk apabila kepala, anda mesti mengambil ketat mengikut arahan.

Sekiranya tanda-tanda pertama berlebihan, perlu segera menjalankan lavage gastrik dan memperkenalkan asetilcysteine ‚Äč‚Äčkepada pesakit.

Farmakovinteraction

Pil tidur, alkohol dan antidepresan meningkatkan risiko mabuk, jadi penggunaan Pentalgin secara serentak dengan bahan-bahan ini lebih baik untuk tidak dibenarkan. Ubat ini mempunyai kesan meneutralkan pada levodopa dan bermaksud menormalkan fungsi buah pinggang. Di samping itu, Pentalgin cenderung meningkatkan kesan ubat penipisan darah, yang sering diambil dengan sakit kepala. Ia juga tidak disyorkan untuk mengambilnya dengan primidone, furosemide, diflunisal. Dengan penggunaan secara serentak dengan kontraseptif oral meningkatkan tahap kafein di dalam badan, yang menyebabkan kerengsaan berlebihan sistem saraf pusat. Oleh itu, semasa rawatan dengan pentalgin, minuman yang mengandung kafein harus dibuang.

Kesan yang tidak diingini

Kesan sampingan yang mungkin:

# 8212; kerosakan buah pinggang;

# 8212; tindak balas hipersensitiviti kepada komponen tertentu ubat;

# 8212; gangguan fungsi pancaindera;

# 8212; aritmia jantung;

# 8212; Rangsangan CNS yang berlebihan (insomnia, pening, kebimbangan);

# 8212; gangguan saluran penghadaman (sakit perut, sembelit, muntah-muntah, loya);

# 8212; peningkatan tekanan darah yang kuat;

# 8212; gangguan pembekuan darah dan komposisinya.

Sekiranya keterukan teruk atau gangguan kesan sampingan, seseorang perlu mendapatkan bantuan perubatan. Begitu juga dengan pesakit yang menghadapi apa-apa tindak balas badan yang tidak disenaraikan dalam arahan.

Contraindications

Kontra adalah kehamilan, asma, sebarang pendarahan dalaman kecacatan penyetempatan ulser mukosa gastrousus, polip, hipersensitiviti atau sikap tidak bertoleransi kepada aspirin. Di bawah penyeliaan perubatan yang ketat, ubat mengambil pesakit dengan kencing manis, sawan, pesakit jantung, hati, kekurangan buah pinggang, orang tua.

Anda Suka Tentang Epilepsi